Dzień dyni

8 października 2021

Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce to "Zagłębie warzywne Małopolski". Oprócz innych  roślin dynia też od wielu lat zyskała tutaj popularność. Malowana w przeróżne wzory śmieje się przy ogrodzeniu  niejednego domu. Może być lampionem, zabawną figurą czy też smaczną potrawą. Poprzez swoje uniwersalne zastosowanie stała się wizytówką naszej gminy. Zatem naturalną potrzebą jest opowieść o niej i propagowanie jej wartości już            w najmłodszym pokoleniu.

"Święto dyni" to pretekst by zapoznać  się z rodowodem tej niezwykłej rośliny.  Przybyła  do Europy  już w XV w.,  wraz ze statkiem Kolumba i początkowo traktowano ją jako ciekawostkę. Dopiero po około 100 latach  zadomowiła  się  na naszym kontynencie. Ze względu na swoje walory odżywcze i zdrowotne jest wciąż odkrywana na nowo.

Dynia obecnie jak "celebrytka"   stała  modna  w dobrym tego słowa znaczeniu i jest  to również  wdzięczny temat piosenek: " Dynia jak bania ,niczym wielką pomarańcza witaminy ma" - śpiewają przedszkolaki i tańczą z dynią w dłoniach.

Okrągła i pękata  nadaje się do turlania i podawania z rąk do rąk. Slalom dyniowy  i sportowy doping   daje  przykład właściwej rywalizacji. Dynia swoim kształtem prowokuje do działań artystycznych. Powstają dzieła zabawne, groźne, niektóre nieco zagadkowe, do własnej interpretacji.  Niezwykle dyniowe  "pomniki" w naszej szatni są podziwiane przez  wchodzących do przedszkola. Od samych  przedszkolaków dostaliśmy wiele wskazówek jakie  smakołyki można zrobić  z dyni: frytki, dżemy, placki...czy nawet ciasto.

Wszechstronność dyni dają jej niezwykłą pozycję wśród innych warzyw. Mieszkańcy naszej gminy dobrze o tym wiedzą, a dzieciństwo jest tym okresem by kształtować zdrowe nawyki .

Autor: Małgorzata N.

• Powiększ zdjęcie Dzień dyni 1