„Igołomia- Wawrzeńczyce - gmina, która się liczy”

11 czerwca 2021

Sprawozdanie z  udziału w konkursie „Moja gmina w cyferkach” realizowanym przez nasze przedszkole .

Po co jest spis powszechny?  To pytanie zadaje sobie obecnie chyba każdy Polak. Z niełatwym  tematem postanowiliśmy się także zmierzyć w naszym Przedszkolu w Wawrzeńczycach. Konkurs ogłoszony przez Urząd Statystyczny w Krakowie stał się doskonałym do tego pretekstem.

Przed przystąpieniem do naszego artystycznego projektu przygotowaliśmy dla naszych przedszkolaków krótkie wprowadzenie na temat historii i tradycji naszego regionu. Sięganie do własnych korzeni i przeszłości, bardzo pomogło w budowaniu postaci przedstawienia.  W krótkim muzycznym teledysku pojawiają się  niezwykli bohaterowie: Zofia Wodzicka, Królowa Jadwiga, Tadeusz Kościuszko, brat Albert. Postać rolnika jest tu oczywiście pierwszoplanowa ze względu na wiejski charakter naszej gminy. To on w krótkiej, zabawnej scence dobija targu sprzedając zebrane plony. Co puentuje solista:

„Bo talentem tu i pracą ludzie się bogacą”

Żartobliwe, anegdotyczne zakończenie jest ciekawym urozmaiceniem widowiska. Pozornie przeciwstawiający się spisowi mieszkaniec wsi zostaje  przez  pozostałą społeczność żartobliwie „przywołany do porządku”. Nie umniejsza to jednak powagi tematu. Stroje dopasowane do historycznych postaci dodają autentyczności i kolorytu. Do naszego projektu udało nam się namówić pana Tomasz Migdała- nauczyciela muzyki z naszej gminy. Ubarwił całe  widowisko żywą ludową muzyką akompaniując  wykonawcom na akordeonie. Tekst utworu pt” Igołomia Wawrzeńczyce- gmina, która się liczy „został napisany przez nauczycielkę naszego przedszkola. Przy organizacji teledysku pomogli inni nauczyciele tworząc dekoracje i pomagając w montażu nagrania.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie: Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i dekoracji oraz pani wicedyrektor Gminnego Centrum Edukacji – Pani Beacie Sonik Marchewka za wypożyczenie strojów ludowych i historycznych.

Niezależnie od miejsca konkursowego wszystkim należą się gromkie brawa i podziękowania.