17 marca 2023

Dnia 16.03.2023 r. odbył się w  IX Dekanalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im Mjr Stanisława Szymachy w Glewcu  przy współpracy z Parafią Rzymsko Katolicką w Igołomi. Patronat honorowy nad konkursem  objął ksiądz mgr  Jan Jurczak.- Proboszcz  Parafii Narodzenia N.M.P w Igołomi. Konkurs skierowany był  do dzieci z terenu dziekanatu Wawrzeńczyce oraz innych szkół zaproszonych. Celem konkursu  było stworzenie możliwości doświadczenia piękna poetyckiego słowa, która odnosi się do Boga, podnoszenie własnych umiejętności i dbałości o język oraz  spotkanie młodych wykonawców i odbiorców w odpowiedniej, serdecznej atmosferze.

Recytatorzy wystąpili w następujących kategoriach wiekowych.
- Klasy "0" oraz przedszkole
- Klasy I-III szkoły podstawowej
- klasy IV- VI  szkoły podstawowej
- Klasy VII-VIII szkoły podstawowej

Jury oceniało dobór repertuaru, interpretacje, technikę wykonania i ogólny wyraz artystyczny.
Do konkursu przystąpiło ponad 40 wykonawców we wszystkich czterech kategoriach wiekowych.
Nasze przedszkolaki wystąpiły w I ,najmłodszej grupie wiekowej, która liczyła 14 osób.  Wiersz "Anioł" zaprezentowała Jaśmina J.  z grupy IV , a Tymoteusz O. zaprezentował wiersz pt " Kto to jest święty? ".  Pięknie i płynnie, bez podpowiedzi dzieci zaprezentowały swoje utwory i zebrały zasłużone brawa. W trakcie przerwy, przed ogłoszeniem wyników zaproszono dzieci na poczęstunek.

Przy ogłoszeniu wyników jury wyjaśniało, że wszystkie utwory spełniły kryterium konkursu. Wszystkich zachwycił poziom artystyczny wykonawców i  indywidualny poziom interpretacji. Niestety ilość zwycięzców była ograniczona. Dlatego bardzo jesteśmy dumni z wyróżnienia Jaśminy J.  Wszyscy pozostali wykonawcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi. Konkurs był niezwykłym wydarzeniem kulturalnym na terenie naszej gminy, zintegrował środowisko lokalne i z pewnością pozwolił  doświadczyć piękna słowa poetyckiego i niepowtarzalnego klimatu wspólnego uczestnictwa.

Małgorzata N.