NASZE PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ

10 grudnia 2018

27 listopada 2018r. dzięki gościnności przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich ze Stręgoborzyc – Pani Eleonory, dzieci naszego przedszkola wzięły udział w wycieczce do Izby Regionalnej i Historycznej w Stręgoborzycach.

Celem wizyty było poznanie dóbr kultury naszej najbliższej okolicy. KGW Stręgoborzyce jest prężnie działającym kołem, któremu przewodniczy Pani Eleonora. Koło swoją siedzibę ma w starej szkole w Stręgoborzycach, tam też znajdują się utworzone przez członkinie koła Izba Historyczna, Izba Regionalna oraz Izba Wystawiennicza. Izba powstała z inicjatywy pani Eleonory, pragnącej „ocalić od zapomnienia historię zaklętą w rękodziełach oraz dawnych przedmiotach codziennego użytku”. Na pomieszczenie Izby wykorzystano jedno z pomieszczeń w budynku byłej szkoły.  Panie   z Koła Gospodyń Wiejskich w Stręgoborzycach  podtrzymują dawne tradycje, ale też  w formie edukacyjnej przybliżają historię wioski i jej okolic.  W budynku dawnej szkoły dzieci zgłębiały swoją wiedzę na temat historii gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. W jednej z sal zwiedzały Izbę Regionalną a w niej zgromadzone stare przedmioty, ocalone przed zapomnieniem.  Dzieci wzięły także udział w zwiedzaniu pomieszczeń Izby Historycznej, gdzie mogły zobaczyć historyczne mundury żołnierzy, broń a także wyposażenie wojskowe. Z dużą ciekawością oglądały eksponaty i zadawały pytania pani Eli, która pięknie opowiadała o historii i tradycjach naszych babć i dziadków. W przystępny  sposób dzieci mogły dowiedzieć się czym polegała praca gospodarza dawniej. Na zakończenie spotkania przedszkolaki przygotowały prace plastyczne, które miały pokazać co zapamiętały z dzisiejszej lekcji.

Bardzo dziękujemy Pani Eli za wspaniałą lekcję historii i liczymy na dalszą współpracę z KGW w Stręgoborzycach.